<-
Apache > HTTP Sunucusu > Belgeleme > Sürüm 2.4

Sunucu Genelinde Yapılandırma

Mevcut Diller:  en  |  fr  |  ja  |  ko  |  tr 

Bu belgede core modülü ile sağlanan ve sunucunun temel işlemlerini yapılandırmakta kullanılan yönergelerden bazıları açıklanmıştır.

Support Apache!

Ayrıca bakınız:

top

Sunucu Kimliği

ServerAdmin ve ServerTokens yönergeleri, hata iletileri gibi sunucu tarafından üretilen belgelerde sunucu ile ilgili hangi bilgilerin sunulacağını belirlerler. ServerTokens yönergesi sunucunun HTTP yanıt başlığı alanının değerini belirler.

ServerName, UseCanonicalName ve UseCanonicalPhysicalPort yönergeleri, sunucu tarafından, özüne yönelik URL’leri nasıl oluşturacağını saptamak için kullanılır. Örneğin bir istemci bir dizin isteğinde bulunurken URL’nin sonuna bölü çizgisi eklemese bile Apache httpd’nin istemciyi bölü çizgisi ile bitirilmiş URL yoluna yönlendirmesi gerekir; böylece istemci belge içindeki göreli bağlantıları doğru şekilde çözümleyebilir.

top

Dosyaların Yerleri

Bu yönergeler Apache httpd’nin doğru işlem yapması için gereksinim duyduğu çeşitli dosyaların yerlerini belirlerler. Bölü çizgisi (/) ile başlamayan dosya yolları kullanıldığında bu dosyaların yerlerinin ServerRoot yönergesinde belirtilen dizine göre belirtildiği varsayılır; root olmayan kullanıcılar tarafından yazılabilen dosya yollarına dosya yerleştirmemeye dikkat ediniz. Bu konuda daha ayrıntılı bilgi edinmek için güvenlik ipuçları belgesine bakınız.

top

Özkaynak Kullanımının Sınırlanması

LimitRequest* yönergeleri, Apache httpd’nin istemcilerden gelen istekleri okumak için kullanacağı özkaynakların miktarları ile ilgili sınırlamalar koymak için kullanılırlar. Bu değerleri sınırlamak suretiyle bazı hizmet reddi saldırılarının etkileri azaltılabilir.

RLimit* yönergeleri ise Apache httpd’nin çocuk süreçleri tarafından çatallanabilen özkaynakların miktarlarını sınırlamakta kullanılırlar. Özellikle de CGI betikleri ve SSI çalıştırma komutları tarafından kullanılan özkaynakları denetlemekte kullanılırlar.

ThreadStackSize yönergesi bazı platformlarda yığıt boyutunu denetim altında tutmak için kullanılır.

top

Gerçeklenimle ilgili Seçimler

Mutex yönergesi, APR'nin öntanımlı seçimi ile ilgili işlevsel ve başarımsal sorunlarına çare bulmada ilgili gerçeklenimi mutex'ler için değiştirmekte kullanılabilir.

Mevcut Diller:  en  |  fr  |  ja  |  ko  |  tr 

top

Yorumlar

Notice:
This is not a Q&A section. Comments placed here should be pointed towards suggestions on improving the documentation or server, and may be removed by our moderators if they are either implemented or considered invalid/off-topic. Questions on how to manage the Apache HTTP Server should be directed at either our IRC channel, #httpd, on Libera.chat, or sent to our mailing lists.